Microdiscektomia operacja jest często jest wykonywana

Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym zabiegu kręgosłupa, który ma ograniczyć ból w jego obrębie. Jest jedną spośród najczęściej wykonywanych operacji. Wykorzystuje się do niej mikroskop operacyjny, aby osiągnąć jak najpotężniejsze powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu ucisku na korzeń nerwowy. To właśnie w główniej mierze on przyczynia się za czucia bólu pleców przez chorego. Używa się ją, gdy nastąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego oraz nie ma nadziei jego zlikwidowania innymi formami. Microdiscektomia może być wykonywana prywatnie w cenie około 12 tysięcy za operację. Na NFZ jest też wykonywana jednak czas oczekiwania może okazać się bardzo długi. Microdiscektomia to głównie choroby związane z przepukliną krążka międzykręgowego stworzone są przede wszystkim uciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na typy przepukliny możemy poznać 3 zasadnicze etapy:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który odczuwają pacjenci może powodować wielki dyskomfort. Nasila się on podczas wysiłku czy kichania. Występujący się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może prowadzić ucisk na nerw oraz cierpienie. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 na czym polega zabieg.? Wykonywana jest ona w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, gdyż wszystkie mięśnie są wiotkie. Specjalista robi nieduże nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zwykle operacja trwa około 2 h. W kluczowej dobie po operacji chory jest stawiany na nogi, a w kolejnej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie lekami? Wszelkie tabletki winnym być zapisywane pod kontrolą lekarza. Istotne jest aby, korzystać też a tabletek rozkurczających. Ale miejmy na uwadze jeśli ból staje się szczególnie intensywny to powinniśmy pomyśleć o operacji. Lekcja dobrego podnoszenia ciężarów jak np zakupu będzie w tym wypadku konieczna. Przedmioty powinny być podnoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to ciągłe rozproszenie sił wpływających na kręgosłup oraz chroni nierównomiernemu naciskowi. Microdiscektomia kiedy należny przeprowadzić zabieg:

 • ulokowanie przepukliny w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i ucisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, które są wywołane systemem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni stopy bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć mało inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najliczniejszych należą:

 • infekcja,
 • uszkodzenie korzenia nerwowego,
 • uszkodzenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia czy warto pójść na operację. Na 100% tak, gdyż często dyskomfort może powodować na zakłócenia w tradycyjnym funkcjonowaniu.

Możesz również polubić…