Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile trwa oraz po jakim czasie chory powraca do siebie?

Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest niesłychaniewybitnie istotna i pożądana, bez niej pacjent nie wróci do zdrowia bardzo szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra należy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Kwalifikuje się on do zabiegów chirurgicznych, w którym następuje zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na zasadzie korzystania zasadniczo z fizykoterapii, do jakiej możemy zaliczyć:

  • zwiększenie grupy fizycznej
  • poprawa ruchomości stawów
  • rozciągnięcie przykurczy
  • poprawa efektywności oraz ogólnej kondycji chorego

Na samym wstępie już drugiego dnia po zabiegu zaczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Innym kluczowym momentem jest edukacja poruszania się o kulach. Po operacji chory porusza się o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po zabiegu kule może odstawić i próbować rozpocząć chodzić samodzielnie .Wbrew pozorom nie jest to prosta rzecz. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie polecane jest wykonywanie łatwych kroków wahadłowych. Ćwiczenia dokonuje się 3-4 razy na dzień w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na postawieniu do pionu chorego oraz zaczęciu ćwiczeń jak unoszenie kolana itp. Jak już opuśćmy klinikę jest potrzebna dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do domu fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 powinna odbywać się pod okiem rehabilitanta, który zadba o dobra postawę. Ważne jest także wzmacnianie mięśni nogi, ale zadania muszą być przeprowadzane codziennie i w dobry sposób. Ważny jest tu czas w którym zaczniemy ćwiczyć. Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie szybsza jak ćwiczenia zaczniemy od razu. Często pacjenci boją się ich robienia ze względu na odczuwania dyskomfortu, jednak rehabilitant ułatwi nam dopasować zakres ćwiczeń do własnych możliwości. Należy mieć na uwadze, aby parę dni po zabiegu zachować odpowiedni umysł i nie forsować się za bardzo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra chodzenie o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze parę tygodni po zabiegu niestety jesteśmy zmuszeni wspierać swój ciężar ciała na balkoniku, który ułatwi nam przemieszczanie się.

Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku powinna być dopóki dopóty nie wrócą nam siły oraz równowaga. Następnie specjalista zaleci nam przejście na 2 kule i podjęcie nauki schodzenia po schodach. Dla kobiet zdrowych nie stanowi to kłopotu jednak u kobiet po takich operacjach przeważnie jest to niezwykle duży kłopot, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Pokonanie swoich wad może niestety chwilę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra i nauka poruszania się nie należy do swobodnych. Na wstępie musisz podpierać się poręczy i stawiać nogę wyłącznie na jeden stopień , a dalej dokładać drugą. Nigdy nie próbuj tegoż na przemian Twoje ciało nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to około 4 miesiące. Ale u niektórych może trwać krócej. Ważne jest abyśmy stosowali się do wymagań eksperty oraz ćwiczyli systematycznie.

Możesz również polubić…