Wczesna rehabilitacja po udarze kiedy jest ją idealnie zacząć?

Rehabilitacja po udarze jest niesłychanie poważną kwestią, żeby jak najszybciej rozpocząć terapię kobiet po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim okresie chory wróci do dawnej sprawności. Udar jest trzecim pod względem śmierci po nowotworach i chorobach układu krążenia. Postrzegamy jak sporo osób ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze winna być rozpoczęta praktyczne jak najszybciej pod okiem doświadczonych rehabilitantów. Za udar w większości przypadków odpowiada zwężenie tętnic w mózgu, które odcinają dopływ krwi i zaburzają podstawowe czynności życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie pacjenta do formy przed chorobą. W zależności co zostało uszkodzone, doktor zaleca serie ćwiczeń. Potrafią one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Pacjent zwyczajnie przestaje być kobietą samodzielną i jest skazany na współpracę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze winna być zastosowana jak najszybciej, kiedy stan pacjenta na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy wyróżnić 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – etap pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym etapie chory przebywa w szpitalu. Okres jej trwania jest różny, zazwyczaj jest to od 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – etap drugi to rekonwalescencja. Są tutaj wprowadzenie ćwiczenia, aby chory mógł jak najszybciej powrócić do sprawności przed udarem. Trwa on bardzo różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on bardzo długo bo nawet do kilkunastu lat. Polega na terapii w czynnościach wykonywanych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze rezultaty:

  • wielkości oraz lokalizacji zniszczenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie leczenia i terapii,
  • współpraca ze strony przyjaciół.

Bardzo dobrą formą jest rehabilitacja po udarze w domu. Wiadomo, że najdoskonalszą pomoc zdobędzie on w określonych ośrodkach, ale z różnorodnych przyczyn nie każdy z nas może na to sobie zezwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w domu powinniśmy przygotować środowisko oraz potrzebny sprzęt, tak żeby chory, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia. Szczególnie cenne jest ponadto ponowne kształtowanie umiejętności wykonywania podstawowych, prostych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie.

Istotnym punktem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia wolności. Jeśli chory wymaga koniecznej pomocy możemy także zatrudnić specjalistę który co kilka dni będzie robił ćwiczenia. Istotne jest, aby praktyka była jego codziennością Samodzielne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie robić przed udarem. Szacuje się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną swobodę, ale jeśli terapia u nas była wyjątkowo dostępna ten procent na pewno byłby wyższy. Stąd tak istotne jest żeby rehabilitacja po udarze była przystępna dla wszystkich na wysokim szczeblu.

Możesz również polubić…